Независимо от какво са породени, кризисните ситуации увеличават риска да загубите контрол и да упражните насилие. Това кратко, но практично „ръководство за оцеляване“ има за цел да Ви помогне да съхраните своето спокойствие по време на кризата, свързана с коронавируса COVID-19.
Не можете да се движите свободно. Ограничени сте. Чувствате се като в клетка. Всичко това са сериозни предизвикателства.
Какво трябва да знаете?
Напълно нормално би било:
да усещате безсилие, несигурност, липса на самоконтрол;
да чувствате страх от вируса;
да усещате пренаселеност вкъщи или изолация и напрежение от липсата на социални контакти и интимни връзки;
да усещате страх за здравето, за семейството или за финансовото и професионално бъдеще;
Всичко това е стресиращо и ограничава способността Ви да се грижите за себе си и да съчувствате на другите. Стресът ограничава хоризонта и чувствата на човек. В този момент е много изкушаващо да се обвиняват други за случващото се.
Но тези емоции не са причина или извинение да прехвърляте вашата фрустрация върху околните. В края на деня, Вие носите отговорността за Вашите реакции и Вие работите с вътрешните си усещания за безизходица, несигурност и гняв. Насилието никога не е решение.
Какво можете да направите срещу стреса?
Ето няколко предложения за справяне със стреса. Може да започнете с препоръката, която ви харесва най-много.
Приемете това, което не можете да промените. Да се бунтувате срещу коронавируса няма никакъв смисъл и само ще Ви изтощи. Вместо това, опитайте се да запълните времето си със смислени неща. Това е нов житейски опит – истинско прикючение.
Дайте си това, от което се нуждаете. Погрижете се за себе си и си поставяйте цел за всеки ден.
Слушайте музика, четете книги, отбелязвайте си какво Ви притеснява.
Припомнете си хубави моменти от живота си. Направете си фото албуми.
Излезте навън и прекарайте по малко време сред природата (или просто се разхождайте из улиците) – разбира се, като имате предвид инструкциите на здравните власти.
Спортувайте. Изразходвайте енергията си. Може да правите това и в ограниченото пространство на дома.
Говорете с приятели и колеги. Разкажете им как се справяте.
Отпуснете се, медитирайте, правете упражнения за дишане, ритуали, молитви – всичко, което Ви върши работа. Онлайн можете да намерите и пробвате различни идеи – в момента те са буквално неограничени и често с напълно свободен достъп.
Ограничавайте съзнателно достъпа си до новини и медии.
Започнете на чисто. Дневните и седмични планове помагат да се концентрирате.
Предизвиквайте се сами с различни задачи. Подкрепяйте себе си и другите.
Споделяйте мислите и чувствата си. Бъдете достатъчно смел да споделите чувствата и нуждите си със своя партньор (напр. нужда от близост, нежност или лично пространство).
Дайте си сметка за собствените си граници. Кажете, когато се чувствате потиснат, притеснен или раздразнен. Имате право да поставите граници в общуването.
Осъзнайте какво се случва във вас. За да контролирате проблемите си, трябва да бъдете наясно с тях.
Планирайте как да постъпите при спешност. Помислете как може да се успокоите, когато всичко ви дойде в повече. Ето някои идеи:
Излезте навън – разходка по улиците, излезте на балкона или поне идете в друга стая.
Дишайте дълбоко – 5 секунди вдишване, 5 секунди издишване. Повтаряйте, докато се почувствате по-спокоен.
Раздвижете се – ако не можете да излезете навън, направете няколко лицеви опори и подскоци, качете се и слезте по стълбите няколко пъти.
Пийте чаша вода или хапнете нещо.
Легнете и затворете очи.
Дайте си сметка за собствените си предупредителни знаци. Предупредителните знаци могат да бъдат: груб език, разтреперване, изпотяване, рязко повишаване на тона и прочие. Гледайте на тях сериозно и действайте веднага.
Много важно е, когато усетите предупредителните знаци, да информирате партньора си, че имате нужда да останете сам.
Позволете си да потърсите помощ. По-долу има контакти, към които можете да се обърнете при нужда. Направете първата стъпка.
Гледайте сериозно на Вашите физически рани и контузии. Намерете подкрепата, от която се нуждаете, ако сте подложен на психологическо или физическо насилие.
И последно, но не и по важност: алкохолът и опиятите представляват риск. Ако ги употребявате, ограничете тяхната употреба.
Може да получите психологическа подкрепа от експерти тук:
Институт по социални дейности и практики. Психолозите и социалните работници от центровете за обществена подкрепа на ИСДП са на разположение да окажат безплатна психологическа подкрепа по телефон и онлайн на хора в цялата страна.
Телефони: 02 9204238 и 02 9361026. Скайп: Център за обществена подкрепа София